Ptaki latające zwierzęta pokryte piórami notatka

Pobierz

Ptaki są to stałocieplne, opierzone kręgowce, które posiadają zdolność aktywnego lotu.. Wyróżnia się pióra konturowe i puchowe.TEMAT: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. W krwiobiegu ptaków krew żylna jest całkowicie oddzielona od tętniczej- serce ma 2 komory i 2 przedsionki.Wiele cech ptaków umożliwia im lot: ciało ptaków - pokryte piórami (lekkie, izolacja termiczna, płaszczyzna nośna; rodzaje: puchowe, pokrywowe, konturowe); kształt ciała - aerodynamiczny; szczęki - nie posiadają zębów; ostry dziób; przednie kończyny - skrzydła; kości - pneumatyczne (puste, wypełnione powietrzem);Ciało ptaka pokryte jest piórami puchowymi a następnie piórami pokrywowymi, pióra na skrzydłach to lotki a na ogonie to sterówki.. Występuje u nich zapłodnienie wewnętrzne.. Niektóre z nich odbywają sezonowe dalekie wędrówki.RZĄD: GRZEBIĄCE RZĄD:ŻURAWIE Obejmuje ptaki grzebiace w ziemi o którkich skrzydłch, ociężale latajce.. STRONA GŁÓWNA.. Zbudowane są z osi oraz chorągiewki.2.. Pingwiny potrafią nurkować na głębokościach dochodzących do 300 metrów.Ptaki- zwierzęta pokryte piórami , z parą skrzydeł.. Na zdjęciach wygląda bardzo niepozornie, w rzeczywistości jest jednym z największych współczesnych ptaków.. Malarze umieszczali je na obrazach jako symbol wolności, waleczności i dostojeństwa.. Wszystkie ptaki są jajorodne.. Trzecie miejsce na liście najszybszych ptaków zajmuje cała rodzina: Apus, którego uderzenia skrzydeł pozwalają im podróżować z prędkością od 105 do 125 mil na godzinę.Plik ptaki latające zwierzęta pokryte piórami.pdf na koncie użytkownika mollysaenz • Data dodania: 21 lis 2018Drop olbrzymi (Ardeotis kori) - najcięższy ptak latający..

Ptaki-latające zwierzęta pokryte piórami.

Wiele ptaków migruje na znaczne odległości.Ptaki są stałocieplnymi kręgowcami należącymi do owodniowców , które przystosowały się do lotu .. Ciało maja pokryte piórami, Ciało maja pokryte piórami, które pomagają w utrzymaniu stałej temperatury ciała - ptaki są stałocieplne.Temat: Ptaki - latające zwierzęta pokryte piórami.. Dlaczego właśnie ptaki wywarły tak ogromny wpływ na sztukę?PTAKI- latające zwierzęta pokryte piórami ROZMNAŻANIE I ROZWÓJ PRZYSTOSOWANIE PTAKÓW DO AKTYWNEGO LOTU: UKŁAD NERWOWY Ptaki są rozdzielnopłciowe i cechuje je wyraźny dymorfizm płciowy.. Dziś nauczysz się: wymieniad przystosowania ptaków do lotu; jak oddychają i rozmnażają się ptaki;Są ptakami słabo latającymi, ze względu na obecność w kościach szpiku kostnego, Mają dobrze rozwinięte umięśnione tylne kończyny, przystosowane do chodzenia i grzebania (trzy palce kierowane ku tyłowi, zakończone tępymi pazurami), Rozwinięte mięśnie piersiowe (nie służące do latania).. W zależności od przyjętych klasyfikacji na świecie żyje od 9800 do 10 050 gatunków ptaków.. Ptaki są rozdzielnopłciowe i cechuje je wyraźny dymorfizm płciowy.. Są zwierzętami społecznymi - porozumiewają się przy pomocy wizualnych sygnałów oraz zawołań kontaktowych, jak i śpiewem .• ciało pokryte piórami ( umożliwiają latanie, nadają ciału opływowość, chronią przed utratą ciepła); • cienka, sucha skóra, bez gruczołów ( za wyjątkiem gruczołu kuprowego); • rurkowate, silnie unaczynione płuca połączone z workami powietrznymi - występujeTEMAT : Ptaki - latające zwierzeta pokryte piórami..

Po złożeniu jajTemat: Ptaki - latające zwierzęta pokryte piórami.

- tworzy ja wielowarstwowy i zrogowaciały naskórek, pod którym znajduje się elastyczna skóra właściwa.. Prawie wszystkie potrafią latać.Wiele gatunków odbywa dalekodystansowe wędrówki, inne przemieszczają się mniej regularnie na krótsze odległości.. Ptaki, jako siostrzany klad krokodyli, są jedynymi istniejącymi współcześnie przedstawicielami gadów naczelnych (archozaurów).. PRZYSTOSOWANIE PTAKÓW DO AKTYWNEGO LOTU: UKŁAD NERWOWY.. ROZMNAŻANIE I ROZWÓJ.. Upierzenie, czyli pokrycie ciała piórami nadaje ptakom opływowy kształt ciała i umożliwia latanie.Temat: Ptaki - kręgowce, które latają.. Już wiesz, że: ptaki sprawnie latają; spotykamy je w różnych środowiskach; w twoim otoczeniu są ptaki żyjące w Polsce przez cały rok, inne odlatują na zimę do ciepłych krajów, a jeszcze inne do nas przylatują.. Z boku może nieco przypominać czaplę ze względu na charakterystyczne pióra na głowie przypominające zaczeskę :).. KlasyfikacjaPtaki ( Aves) - ciekawostki.. Podział systematyczny ptaków str. 386 Gromada: ptaki Podgromada: praptaki + ( jednostka wymarła) Podgromada: ptaki właściweCo ciekawe, w przeciwieństwie do innych orłów, ich nogi są pokryte piórami.. - brak gruczołów potowych.zmniejszenie masy ciała: brak zębów, kości pneumatyczne, kamyki w żołądku, szybkie trawienie, brak pęcherza moczowego,brak prawego jajnika i jajowodu, zmiany masy jąder zwiększenie siły nośnej: skrzydła, lotki, sterówki mocne kości: brak chrząstek, zrośnięty odcinek piersiowy iPTAKI- latające zwierzęta pokryte piórami..

Wszystkie ptaki są jajorodne.

Najbardziej charakterystyczną cechą ptaków jest posiadanie skrzydeł.. Niektóre z nich utraciły tę właściwość kosztem wtórnego przystosowania się do naziemnego lub ziemno-wodnego tryby życia.. - skóra ptaków jest delikatna i cienka.. O mnie ;) Zwierzak tygodnia ;) Moje Zdjęcia ;) Jerzyki.. Ptaki oddychają płucami, do których przyłączone są worki powietrzne , magazynujące tlen i zapewniające jego stały dopływ.Ciało ptaka o opływowym kształcie pokryte jest piórami stanowiącymi izolację termiczną oraz zapewniającymi dużą powierzchnię nośną w czasie lotu.. (2 godziny lekcyjne) Podręcznik str. 377 Przeczytaj treści w podręczniku oraz uzupełnij notatkę.. Pomimo znacznie większej samodzielności ich rodzice także opiekują się potomstwem.. Ptaki to zwierzęta stałocieplne (38 - 44oC), okryte piórami, o przednich kończynach przekształconych w skrzydła (są homologiczne z kończynami przednimi pozostałych kręgowców).. Pióra są wytworami naskórka.. Uczeń: - wymienia cechy charakterystyczne ptaków w po wiązaniu ze środowiskiem i trybem życia; - opisuje przebieg czynności życiowych, w tym rozmnażanie się i rozwój ptaków;Pisklęta zagniazdowników są pokryte piórami i widzą tuż po wykluciu.. Piórami konturowymi są lotki, sterówki i pióra pokrywowe.. Ptaki rozmnażają się płciowo, są jajorodne i zwykle opiekują się młodymi..

Wyjaśnij, co to znaczy, że ptaki są zwierzętami stałocieplnymi.

Ciało pokryte piórami.. Pióra ptaków dzieli się na puchowe i konturowe - pokrywowe, lotki i sterówki.Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi ptaków i rozwiąż kartę pracy nr 4 Temat lekcji: Ptaki - latające zwierzęta pokryte piórami.. CELE LEKCJI: - wymieniam i omawiam ewolucyjne zmiany układów narządów ptaków względem gadów - wyjasniam adaptacje ptaków do lotu ( podwójne oddychanie , budawa serca , szkieletu, redukcja narządów wewnetrznych , metabolizm kwasu moczowego)Zwierzęta aktywnie latające i nielatające.. Przystosowania ptaków do lotu .. Wędrówki ptakówUszy ptaków nie posiadają małżowin usznych, ale są pokryte piórami, chociaż u niektórych ptaków, np. u puszczykowatych z rodzaju Asio, Bubo i Otus pióra te tworzą kępki przypominające małżowiny uszne.PTAKI - są zwierzętami lądowymi ale mogą żyć w różnych środowiskach.. Wiele z nich znajduje się na herbach państw.. Po złożeniu jaj następuje okres ich wysiadywania.Temat: Ptaki-latające zwierzęta pokryte piórami( 07.04 x2 godziny) Ptaki od dawna pobudzały wyobraźnię ludzi.. Ptaki mają cztery kończyny, przy czym przednie są przekształcone w skrzydła.. SOWY Z tego rzędu wywodza sie m.in Głuszec Przodkowie kury domowej Obejmuje ptaki o zróznicowanym wygladzie, takie jak Dropie Biegacze Łyski Żurwaie Tworza go ptak drapieżne o8.06 Ptaki - latające zwierzęta pokryte piórami Czego możesz się spodziewać na maturze?. Ptaki są stałocieplne.. Najbardziej charakterystyczną cechą ptaków jest posiadanie skrzydeł, które są pokryte piórami.. Pióra są wytworami naskórka.. UKŁAD KRĄŻENIA..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt