Przyklady tarcie pożyteczne

Pobierz

Widzimy więc, że tarcie odgrywa bardzo dużą rolę zarówno w życiu codziennym, jak i w technice.tarcie pożyteczne:między butami i chodnikiem między rękami i kierownicą roweru między klockami hamulcowymi i kołem rowerowym tarcie szkodliwe :miedzy osia a kołem wozu między łyżwami i lodem podczas jazdy Wartość siły tarcia jest większa gdy np ciało przemieszcza się po chropowatej powierzchni.. -stosując różne rodzaje łożysk.. Informacje o książce.. Takie będzie podczas jazdy pociągu, roweru, samolotu, tramwaju.Podaj trzy przykłady,gdy tarcie jest pożyteczne oraz trzy przykłady,gdy tarcie jest niekorzystne.Tarcie pożyteczne a) duże tarcie szczęk hamulcowych w samochodzie umożliwia hamowanie b) duże tarcie umożliwia stawianie kroków przy chodzeniu c) duże tarcie umożliwia zatrzymanie samolotu podczas lądowanie d) duże tarcie ułatwia wygładzanie papierem ściernym powierzchni e) duże tarcie umożliwia trzymanie się ciał na pochyłych powierzchniach.tarcie bywa pożyteczne.. Daj łapkę w górę :)Masz jakieś pytanie lub zadanie do rozwiązania?. -wydziela się ciepło.. Napisz do mnie na Instagramie: 60% Tarcie Znaczenie tarcia w życiu codziennym i technice jest bardzo duże, ponieważ tarcie jest związane z prawie każdym zjawiskiem mechanicznym.. Ubieramy zimą buty z dużym protektorem na podeszwach.Tarcie pożyteczne: - siły tarcia działające w trakcie poruszania powstrzymują nas przed upadkiem i pozwalają poruszać się do przodu, - siły tarcia zatrzymują pojazd podczas hamowania, - tarcie pozyteczne możemy również zaobserwować przy lądowaniu odrzutowca na małym lotnisku, wtedy to za odrzutowcem otwiera się spadochron .Podobało się?.

W każdym ruchu tarcie jest siłą hamującą.

I dla tego na przykład na ośnieżonych chodnik wysypuje się zima piasek.. Tarcie jest niepożądane na przykład podczas obracania się kół, gdzie koło trze o oś, na której się obraca.. Tarcie pożyteczne a) duże tarcie szczęk hamulcowych w samochodzie umożliwia hamowanie - zwiększanie przez zwiększenie siły nacisku szczęk b) duże tarcie umożliwia stawianie kroków przy chodzeniu - zwiększanie poprzez dobór materiałów o większym współczynniku tarcia c) duże tarcie umożliwia zatrzymanie samolotu podczas lądowanie - zwiększenie poprzez dobór podłoża beton plus inne kruszywa d) duże tarcie ułatwia wygładzanie papierem ściernym powierzchni .Tarcie jest pożyteczne na przykład w trakcie chodzenia.. Tarcie nart o śnieg zmniejsza się przez stosowanie smarowania nart.. Pokaż więcej.. Oceń to zadanie: Średnia: 4.60.. Wartość siły ciała jest mniejsza gdyciało porusza się .Podaj trzy przykłady,gdy tarcie jest pożyteczne oraz trzy przykłady,gdy tarcie jest niekorzystne.. Zmniejszamy je przez zastosowanie łożysk i smarów.. gdyby go nie było, nie można by np chodzić, bo dzięki sile tarcia pomiędzy butem a ziemią, jesteśmy w stanie zrobić krok, nie można by ruszyć z miejsca samochodem, bez obecności tarcia.. Przykłady tarcia tocznego to: łożyska kulkowe, toczenie się kół pociągu po szynach.Siła tarcia jest niekiedy czynnikiem utrudniającym ruch np. siła tarcia występująca między osią a łożyskiem koła samochodu..

Jeśli chcemy, aby dany ruch się odbył, to tarcie jest wtedy czynnikiem szkodliwym.

Niektóre tramwaje mają tak skonstruowany układ hamulcowy że w czasie hamowania pod koła sypie się piasek .Wyjaśnij jaki jest tego cel.Podaj 2 przykłady gdy tarcie jest pożyteczne i szkodliwe, z definicją DLACZEGO .. 2009-05-29 16:57:30 Załóż nowy klub Najnowsze bez odpowiedziOdp.. -wystepują duże opory ruchu.. Zobacz przepis Zobacz przepis na wyśmienite gofryPlik tarcie pozyteczne i szkodliwe przyklady.pdf na koncie użytkownika feriboiler • folder flach • Data dodania: 25 sie 2017 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Plik tarcie pozyteczne przyklady.pdf na koncie użytkownika sandrabarbosac • folder ikenberry • Data dodania: 4 wrz 2017 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Można zwiększyć te tarcie przez dobranie odpowiednich opon.. Dziękuję!. Wyślij.. szlifierka nie wypolerowała by ciała , bez tarcia.. Spotkania z fizyką 2.. Wydawnictwo: Nowa Era.Wymień po 3 przykłady sytułacji gdy tarcie jest : a. pożyteczne i napisz jak można zwiększyć jego wartość b. szkodliwe i napisz jak można zmniejszyć jego wartość Tarcie jest pożyteczne podczas Odpowiedź na zadanie z Spotkania z fizyką 7ewka13 28.2.2011 (13:57) Tarcie jest szkodliwe ponieważ : -następuje niszczenie ścierających sie powierzchni..

Natomiast tarcie występujące między kołem a jezdnią jest siła pożyteczną, umożliwiająca ruch.

Innym przykładem niepożądanego tarcia może być zjazd na nartach.. Podręcznik.. Kaja 9 października 2017.. Tarcie jest szkodliwe, ponieważ niszczy współpracujące ze sobą elementy, np. oponę samochodu, ale jest także niesłychanie pożyteczne, kiedy trzeba samochód gwałtownie zatrzymać.Często tarcie jest zjawiskiem niepożądanym, ponieważ powoduje utraty energii na pokonanie oporów oraz niszczenie elementów urządzeń technicznych.. Tarcie można zmniejszyć ; -stosując smary..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt