Oznaczenie opon co oznacza

Pobierz

Oznaczenie składa się z trzech członów TREADWEAR, TRACTION i TEMPERATURE.. .Oznaczenie opon typu Run Flat, stosowane na oponach Dunlop.. Druga liczba mówi o szerokości.. R - konstrukcja radialna, typ budowy opony.Co ciekawe, oznaczenie opon samochodów osobowych jest takie samo jak w pojazdach ciężarowych oraz terenowych.. Sam skrót DOT oznacza, że opona spełnia wymogi amerykańskiego departamentu transportu.oznacza, że opona jest zgodna ze wszystkimi obowiązującymi normami bezpieczeństwa ustanowionymi przez amerykański Departament Transportu.. W podanym przykładzie: 18.4 szerokość opony w calach R oznacza .R - oznaczenie informujące o typie budowy opony.. 55.Oznaczenie 3 PMSF (Peak Mountain Snow Flake) oznacza opony opracowane do jazdy w warunkach zimowych potwierdzone testami.. 50 - wartość wyrażona w procentach, oznacza stosunek wysokości boku opony (miejsce, gdzie znaleźliśmy informację o rozmiarze opony) do szerokości.. Skrót informujący, że opona posiada homologację do użytkowania na ternie Unii Europejskiej.. Oznaczenie UTQG, czyli z ang. Uniform Tire Quality Grading, mówi o jednorodnej klasyfikacji jakości opon.. FP: Fringe Protector - albo też RFP (Rim Fringe Protector) opona z osłoną na felgę.To ważna wiadomość przy pozostawianiu nieużywanych opon na przechowanie: można w nich podwyższyć ciśnienie, ale nie wolno przekroczyć wartości podanej na boku opony..

DOT oraz oznaczenie producenta.

W podanym przykładzie: 66 przybliżona średnica całkowita w calach 43.00 szerokość opony w calach - (myślnik) opona diagonalna 25 średnica obręczy w calach: 18.4R38 144 A8 143B: Oznaczenie rozmiaru opon radialnych (standardowe).. Na boku opony najczęściej umieszczony jest napis Reinforced lub Extra Load.. ECE, e, E: Skrót informujący, że opona posiada homologację do użytkowania na ternie Unii Europejskiej.. Co ciekawe, można je również dostrzec w Europie, ponieważ dany model może trafić na oba rynki.Jest to oznaczenie, które możesz spotkać na różnych oponach, np. całorocznych lub terenowych.. Umieszczenie oznaczenia M+S to deklaracja producenta, że opona została tak zaprojektowana, aby zapewniać optymalne warunki jazdy po śniegu i błocie.. Podstawowe oznaczenia to rozmiar opony (zdjęcie nr 1)160/60ZR17 b) 60 - profil opony (stosunek procentowy wysokości do szerokości opony 60% ze 160 mm) stosunek ten nie jest oznaczony w przypadku, gdy szerokość wyrażona jest w calach (np. 3.50 - 18)Pierwsza z nich, zazwyczaj trzycyfrowa, oznacza średnicę wewnętrzną opony lub zewnętrzną felgi.. Jest to najważniejsze oznaczenie opon samochodowych - niepoprawnie dobrany rozmiar spowoduje albo złe zachowanie samochodu na .Rozmiar opon rolniczych podawane są najczęściej największymi i widocznymi symbolami określającymi: Np. 12.4-28, 14.9-28, 18.4-34 itd..

Co oznaczają poszczególne symbole?

82 - indeks nośności opony, informuje o maksymalnym obciążeniu naszej opony przy maksymalnej prędkości.. Prawidłowo odczytywane oznaczenie opon jest w stanie dać o nich bardzo wiele informacji i sprawia, że łatwiej dopasować taką oponę do swoich potrzeb, która będzie prezentowała się znakomicie i korzystanie, z której będzie bardzo .Oznaczenia opon motocyklowych: 1.. W tym przypadku jest to konstrukcja radialna.. Inne oznaczenia na oponach.. Czym więc charakteryzują się opony M+S?Na wszystkich oponach oferowanych na rynku, również na Noweopony.pl, dostępne są oznaczenia, które mówią o ich najważniejszych parametrach.. Najważniejszą informacją podaną na oponie jest jej rozmiar.. Przykładowy zapis 622-40 odnosi się do opony o średnicy wewnętrznej 622 mm i rozpiętości zewnętrznej 40 mm.. EMT: Skrót stosowany na oponach Goodyear, oznacza opony z technologią typu Run Flat.. Na oponach mogą też znaleźć się inne oznaczenia, często zależne także od producenta.. T - indeks prędkości.Oprócz rozmiaru, profilu, czy nośności ogumienia, a także jego głośności w trakcie jazdy, możesz zauważyć oznaczenie M+S na oponie.. Poniżej prezentujemy Ci oznaczenia opon , które podzieliliśmy na konkretne sfery.. 195 - szerokość opony wyrażona w milimetrach..

Często sąsiaduje z oznaczeniem modelu opony.

Oznaczenie M+S znajdziemy nie tylko na oponach zimowych, które z zasady dobrze radzą sobie na śniegu, ale i na oponach wielosezonowych, a nawet niektórych letnich.. Tak oznaczone opony produkowane są najczęściej w Stanach Zjednoczonych, w Europie raczej nie stosuje się tego typu oznaczeń.Opony wzmocnione mogą posiadać oznaczenia: XL, EXL, RFD, RF, REF, REINF.. Wielu kierowców mylnie uważa, że M+S to oznaczenia opon wielosezonowych.. Pełni funkcję czysto estetyczną, mającą przede wszystkim wymiar marketingowy.Oznaczenia opony UTQG.. Gdzie: 12.4 - określa szerokość opony.. Nie skrywa ono żadnych dodatkowych informacji.. 15 - informuje o średnicy osadzenia (średnicy obręczy) wyrażonej w calach.. Nie oznacza to jednak, że opona ma właściwości zimowe.Opony kierunkowe mają na boku oznaczenie pod nazwą: rotation wraz ze strzałką informującą o kierunku toczenia.. Skrót stosowany na oponach Goodyear, oznacza opony z technologią typu Run Flat.. Przykładowe homologacje poszczególnych producentów MICHELIN Opony homologowane to takie, które były na oryginalnym wyposażeniu (Original Equipment - OE) danego auta.Jest to skrót od słów "Uniform Tire Quality Grading", czyli Jednorodna Klasyfikacja Jakości Opon.. Takie oznaczenie bardzo często można znaleźć w rowerach trekkingowych.Oznaczenie rozmiaru opon flotacyjnych..

W tym przypadku wartość "50" oznacza 50 procent z 195 mm, czyli 97,5 mm.

Stosowane jest ono również w modelach przeznaczonych na rynek amerykański, chociaż te nie odpowiadają potrzebom kierowcy w okresie zimowym.Na oponach rowerowych umieszcza się oznaczenia, takie jak: istnieją trzy systemy oznaczania rozmiaru opon: - systemy calowy, w którym średnicę i szerokość opony podaje się w calach (np. 28x1,5), gdzie pierwsza wartość oznacza średnicę opony, druga to natomiast jej szerokość; - system metryczny, w którym średnicę i .Opony ogólnego zastosowania oznacza się poprzez formułę składającą się z szerokości opony w calach, wysokości profilu oraz typu budowy i średnicy obręczy, np. ogumienie 12/80-15 oznacza oponę o szerokości 12 cali i profilu 80 z budową diagonalną (myślnik), przeznaczoną na felgę o średnicy 15 cali.Literowe oznaczenie świadczy jedynie o tym, że opona ma podwyższone właściwości względem klasycznej opony letniej.. Oznaczenie M+S może się pojawić zarówno na oponie całorocznej, jak i opcji sezonowej.. Najpewniejszym jest zapis w specyfikacji na stronie producenta - jeśli tam znajdziemy napis "all season", "all weather" lub podobny, możemy domyślać się, że mamy do czynienia z ogumieniem całorocznym.Oznaczenie opon typu Run Flat, stosowane na oponach Dunlop.. Jeśli bliżej przyjrzysz się swojemu ogumieniu, różne kombinacje liter i symboli znajdują się w wielu miejscach.Oznaczenia wyglądu boku opony Etykieta informacyjna Producent Tym, co rzuca się w oczy po pierwszym spojrzeniu na oponę, jest zazwyczaj logo producenta.. Opony bezdętkowe oznaczone są słowem "Tubeless" lub skrótem TL.. To skrót od słów "mud" i "snow", tłumacząc na język polski błoto+śnieg.. Jest to wartość procentowa szerokości opony, czyli: 205 mm * 55% = 112,75 mm.. Fringe Protector - albo też RFP (Rim Fringe Protector) opona z osłoną na felgę.Oznaczenia ścianki bocznej.. Opony wzmacniane to opony dostosowane do większego obciążenia i ciśnienia niż jest przewidziany przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Felg dla wersji standardowej danego rozmiaru.Oznaczenie opon w ramach indeksu może przyjmować następujące wartości: 85 — 515 kg/na oponę, 86 — 530 kg / na oponę, 87 — 545 kg / na oponę, .. BasePen — oznacza oponę z uziemieniem .. Warto zatem je poznać, aby wiedzieć, co dokładnie zamontowano na naszych kołach i mieć ogólne rozeznanie w tej dziedzinie.. Oznaczenie rozmiaru jest wyrażone jako ciąg cyfr oraz liter, na przykład: 205/55 R 16 94 V XL, gdzie: 205. oznacza szerokość opony w mm.. Myślnik "-'' podawany jest w przypadku opon diagonalnych tuż przed rozmiarem felgi czyli -28 oznacza oponę diagonalną montowaną na 28 calową felgę.Opony wielosezonowe korzystają z kilku oznaczeń..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt