Dieta po ostrym zapaleniu trzustki

Pobierz

Przewlekłe zapalenie trzustki objawia się bólami w okolicy lewego podżebrza, nudnościami, wzdęciami oraz .Picie alkoholu zaostrza stan zapalny trzustki oraz uciążliwe bóle spowodowane zapalnym obrzękiem chorej trzustki.. Jadłospis powinien uwzględniać 5 posiłków o małej objętości.Dieta po przebyciu ostrego zapalenia trzustki powinna być łatwostrawna i niskotłuszczowa - nadmiar tłuszczu w diecie może prowadzić do pojawienia się stolców tłuszczowych, co wynika z niedostatecznej ilości enzymów trawiennych i upośledzonego trawienia i wchłaniania tłuszczu.. I śniadanie.. Okres ten powinien trwać około miesiąca.. Krupnik z ryżu; Pulpety z cielęciny - małe sztuki; Ziemniaki pureeDieta po ostrym zapaleniu trzustki powinna być ustalana indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta.. Zasady żywieniowe powinny być ustalane indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta.U części pacjentów ostre zapalenie trzustki może mieć bardzo gwałtowny przebieg.. Dozwolonymi produktami są: pieczywo jasne i czerstwe, chude mięso, niskotłuszczowy nabiał oraz gotowane warzywa i owoce.. Najczęściej objawy ostrego zapalenia trzustki są poprzedzone spożyciem obfitego i tłustego posiłku, nierzadko z dodatkiem alkoholu.Dieta po ostrym zapaleniu trzustki.. Rozszerzanie diety po OZT składa się z kilku etapów, które są umowne..

5 przykazań pacjenta po zapaleniu trzustki.

Zupa mleczna z kaszą manną 0,5%; Bułka pszenna; Wędlina drobiowa chuda; Herbata gorzka - słaby napar; II śniadanie.. Dieta w ostrym zapaleniu trzustki polega na stopniowym powrocie do sprawnej pracy gruczołu.. W pierwszym miesiącu trzeba znacznie ograniczyć zawartość tłuszczu w diecie.. Dieta trzustkowa pozwala nie tylko zredukować uciążliwe dolegliwości zdrowotne,.Dieta w leczeniu chorób trzustki.. Można jeść chude mięsa, drób w postaci budyniów, ryby i nabiał.Druga faza diety trzustkowej to spożywanie wyłącznie produktów zawierających duże ilości białka, a małe ilości tłuszczu, np. chudego sera, chudej ryby.. Ogólną zasadą postępowania jest unikanie pobudzania trzustki pokarmami w pierwszym okresie rekonwalescencji.. Dieta powinna być łatwo strawna, u której podstaw stoi ograniczenie, a czasami nawet wykluczenie produktów i potraw smażonych, ostro przyprawionych, pieczonych, wzdymających oraz długo zalegających w żołądku.. Warto wiedzieć, że specjalna dieta zalecana jest zarówno pacjentom chorującym na przewlekłe zapalenie trzustki, jak i osobom po przebytym ataku ostrej odmiany tej choroby..

Przykładowy jadłospis dla osób po ostrym zapaleniu trzustki.

W ciągu dnia należy spożywać 4-5 posiłków o.Dieta trzustkowa jest dietą lekkostrawną, w której ogranicza się tłuszcz.. Po zakończeniu leczenia szpitalnego przez kilka miesięcy należy stosować dietę, stopniowo rozszerzając ją o nowe dania.. Posiłki należy spożywać regularnie, 4-5 razy dziennie, dbając o to, by nie były zbyt obfite.Dieta stosowana w przewlekłym zapaleniu trzustki to dieta niskotłuszczowa o zwiększonej zawartości białka i węglowodanów.. Ogranicza się również ilość błonnika w diecie.DIETA W OSTRYM ZAPALENIU TRZUSTKI (OZT) Opracowała: lic. diet.. Jest natomiast kilka podstawowych zasad, które może Pan stosować.. 4.Dieta trzustkowa uwzględnia przede wszystkim rezygnację z produktów spożywczych bogatych w tłuszcz oraz błonnik pokarmowy.. Warto wspomnieć o przewlekłym zapaleniu trzustki, w przebiegu którego należy monitorować funkcję trzustki w kierunku .Ostre zapalenie trzustki wymaga leczenia szpitalnego, nawet wtedy gdy nie ma burzliwego przebiegu.. Natomiast w bardzo wielu przypadkach, osoby po przebytym ostrym zapaleniu trzustki mogą wrócić do normalnego trybu życia i pracy..

I okres - dieta lekkostrawna (ok. miesiąca).

Spożywaj posiłki o małej objętości -jedz częściej, a mniej.. Po dwóch miesiącach od choroby zaczyna się zwiększać kaloryczność posiłków do 2200 kcal.. I DZIEŃ.. Podstawą diety są nadal te same produkty, jednak ze zwiększoną ilością tłuszczu.. Początkowo, gdy chcemy aby trzustka już nie produkowała soków trawiennych i zaprzestała procederu trawienia wszystkiego w około, stosuje się żywienie pozajelitowe (a nawet odciąga się z żołądka sok żołądkowy).Jaka dieta przy ostrym zapaleniu trzustki?. Stosowanie kolejnych etapów zależy od tolerancji pokarmów przez pacjenta.. Jej główne założenia przedstawiono poniżej w 5 przykazaniach.. Na tym etapie dieta w zapaleniu trzustki nadal wyklucza owoce, jednak można już spożywać surowe .Dieta w obu schorzeniach dobierana jest indywidualnie w zależności od stanu pacjenta.. W trzecim etapie diety trzustkowej dozwolone jest przyjmowanie pszennego pieczywa, gotowanych ziemniaków, warzyw, masła lub margaryny w codziennym jadłospisie.Wprowadza się więc okresowo dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczu.. Na pewno powinno to być dieta lekkostrawna, to znaczy o ograniczonej podaży błonnika.Chory z ciężką postacią ostrego zapalenia trzustki wymaga bardzo specjalistycznej, wieloetapowej diety..

Objawia się wówczas tzw. "ostrym brzuchem", czasem wstrząsem.

Ostre zapalenie trzustki wymaga konsultacji z lekarzem - najczęściej konieczne jest wdrożenie leczenia szpitalnego.. Jest natomiast kilka podstawowych zasad, które może Pan stosować.. W okresie rekonwalescencji po ostrym zapaleniu trzustki możemy wyodrębnić trzy okresy różniące się rodzajem zalecanej diety.. Najczęściej muszą stosować się do niej osoby z zapaleniem trzustki, a równolegle przyjmować odpowiednie leki.Dieta - ostre zapalenie trzustki.. Pacjent powinien przejść na lekkostrawną dietę (ubogotłuszczową), w razie konieczności podawane są leki przeciwbólowe, uzupełnianie niedobory elektrolitów i płynów ustrojowych.Dwa miesiące później - dieta na zapalenie trzustki.. A. Konturek, prof. UJ Ostre zapalenie trzustki (OZT) to choroba zapalna o ostrym charakterze, mogąca przebiegać z lekkim nasileniem objawów klinicznych lub mieć charakter ciężki, z bezpośrednim zagrożeniem życia.Dieta w obu schorzeniach dobierana jest indywidualnie w zależności od stanu pacjenta.. Wyeliminuj alkohol oraz papierosy.. Chleb pszenny; Polędwica z kurczaka; Sałatka z sałaty zielonej z pomidorem bez skórki; Obiad.. Najważniejsze jest w niej rygorystyczne przestrzeganie całkowitego zakazu picia alkoholu.. Na pewno powinno to być dieta lekkostrawna, to znaczy o ograniczonej podaży błonnika.W każdym przypadku stan zapalny trzustki wymaga leczenia, które obejmuje m.in. stosowanie specjalnie ułożonej diety.. Należy wtedy bezwzględnie ograniczyć ilość tłuszczu w diecie.. Ilość tłuszczu w diecie wynosi 40-50 g. Jest to tłuszcz zawarty w produktach i dodawany do potraw w ilości po 20-25 g.Przykładowy jadłospis po ostrym zapaleniu trzustki: śniadanie 2: jasne pieczywo z wędliną drobiową, posmarowane cienko masłem, pomidor bez skórki, herbata ziołowa.. obiad: ryż biały z dorszem, z młodymi, przetartymi szparagami w sosie warzywnym, sok owocowy.Podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia trzustki produktami dozwolonymi są pieczywo jasne i czerstwe, drobne kasze, drobny makaron, ryż, chude mleko i przetwory mleczne, chuda ryba, chude wędliny, drób, cielęcina i wołowina, niewielkie ilości tłuszczów dodanych: masło, olej sojowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek oraz miód, dżem, ziemniaki, niewzdymające warzywa i owoce.Dieta trzustkowa to szczególny typ diety lekkostrawnej zalecanej osobom zmagającym się z chorobami trzustki.. Jednak najważniejszy na każdym etapie jest bezwzględny zakaz spożywania alkoholu [12].Po opuszczeniu szpitala, Pacjent powinien być pod stałą opieką gastroenterologa..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt